google-site-verification=FifK-GqXn_lvkZJ108R9rTupQNjQxacHq0msZ74ZeT0

Pre základnú funkčnosť, spríjemnenie používania a analytické účely naša stránka používa funkcie cookies.

Menu

Recenzia novinky Shimano Aero XR 4000

05.11.2022 09:33:02
Recenzia novinky Shimano Aero XR 4000 Na úvod by som začal tým , že určite si spomínate na starší obľúbený model Aero Feeder FFA. Tak táto novinka Aero XR je plnohodnotným nástupcom tejto rady malých navijakov z dielne Shimano pre lov na feeder. Rozdiely medzi týmito dvoma feedrovými modelmi vám popíšem nižšie.

 

Shimano Aero XR je veľmi pekný navijačik. Čierne matné telo doplnene chrómovými doplnkami vyzerá decentne, chod počas točenia je veľmi príjemný a nikde nič nezadrháva. Brzda je citlivá, nelepí , nie moc dlhá a ani nie moc krátka , tak akurát. Pri použití tenkých vlascov/šnúr ideálna kombinácia. Po rozbalení z krabice nájdeme náhradnu hliníkovú cievku + redukcie , čo je v dnešnej dobe malých navijakov už rarita. Cievka rapká do obidvoch smerov a dost hlasno , takže pri zábere to ocenia feedristi čo nepoužívaju elektronické hlásiče, ako aj rybári pri iných metódach rybolovu, nakoľko tento model navijaku je veľmi univerzálny aj napríklad na lov dravcov. Veľké plus čo vám udrie hneď očí je veľký kovový klip na boku cievky , nakoľko navijaky v týchto rozmeroch ho mávaju z plastu.

 

 

Poďme ho rozobrat.

Matica rotora je mosadzná. Rotor je doplnenený lešteným jednodielnym preklápačom, roľnička preklápača doplnená ložiskom. Pod rotorom je valčekové ložisko pekne uložené v plastovom domčeku, takže po demontáži nevypadávaju valčeky a pružinky von, tak ako to už maju iné novšie modely navijakov od Shimana v tejto veľkosti. Dobre, rotor s cievkou je dole, poďme na telo. Po otvorení bočného krytu tela vidíme pevnú celokovovú prevodovku . Pastorok je mosadzný, hlacie kolo v čiernom eloxe, ostatné súčasti prevodovky hliníķ lisovaný za studena bez povrchovej úpravy. Oska navijaku je z nerezovej ocele. Výrobca použil premaz jedného druhu a na všetko v označení maziva ACE-0. Ložiská su kvalitné nerezové od certifikovaného výrobcu NMB. Počet ložísk 5+1. Daju sa ešte dve ložiská doplniť do madla klučky , tam sú plastové valčeky.

 

 

 

 

Kĺučka ide závitom do navijaku, je sklopná čo uľahčuje manipuláciu pri preprave na ryby. Veľa nových navijakov má už kľučku pevnú bez možnosti sklopenia - novodobý trend.

 

 

 

 

Rozdiely medzi starším modelom Aero Feeder FFA a novým modelom Aero XR.

 

Aero Feeder 4000 FFA:

- váha 340g

- prevod 5.8:1

- počet ložísk 3+1

- brzda 8 kg

- dvojdielny preklápač

- telo a rotor z XT 7

- kľučka na doťahovanie maticou

- prevod šnekový

 

Aero XR 4000:

- váha 250g

- prevod 4.7:1

- počet ložísk 5+1

- brzda 11 kg

- jednodielny preklápač

- telo a rotor Ci4+

- kľučka sklápacia na závit

- prevod typu - S

 

 

Navijak Aero XR má veĺmi dobré vyhotovenie, verím, že veľa rybárov si ho obľúbi nielen na feeder, ale aj na iné metódy rybolovu, nakoľko má veľké silové rezervy . Tento model nemá klasický šnekový prevod ako starší model, ale klasický S - kový zdvih. Je to ale silný osvedčený typ prevodovky , nakoľko ho používa veľa modelov určených na morský rybolov.

 

Plusy a mínusy:

Plusy:

+ telo a rotor Ci4+

+ jednodielny preklápač

+ roľnicka s ložiskom nieje lisovaná, ale dá sa rozoberať

+ kovový klip cievky

+ sklápacia kľučka na závit

+ náhradná cievka

 

Mínusy:

- lepsia matica rotora s ložiskom a prachovkou

- absencia ložísk v madle kľučky

 

 

Na záver by som hodnotil tento navijak veľmi pozitívne, nakoľko je aj cenovo dostupný pre všetky kategórie rybárov. Je ľahučký, pevný a silný.

 

autor: CustomReels&Rods.SK