Aj v minulom roku boli pre mna hlavným hnacím motorom mojej rybárskej dochádzky zarastené revíry, čo sa týka trstiny, tak aj bohatou vegetáciou či už pod alebo na povrchu. Na štart sezóny mi predovšetkým chýbala chuť do rybolovu a motivácia, ale postupne som sa po niekoľkých vychádzok spamätával a dostával novú chuť do nových výziev. Sezóna mala v podstate dva reštarty... Jedným z momentov bola zarastená prepadlina, kde som strávil nádherný týždeň lovu pri honbe za jedným záberom a siahol som nie na dno, ale za dno svojích síl a následne spolupráca s Luďou Černým na našej spoločnej srdcovke. Nakoniec aj v rámci počiatočných nechutí a možnosti loviť na ,,malom Labe´´ v mieste bydliska som nazbieral 118 vychádzok a zažil jednu z najkrajších sezón svojho rybárskeho života.

 

 

Trošku odbočím a zamyslím sa... Chytil som asi najviac kaprov, čo som kedy ulovil, bodom zlomu bol čas, ktorý som mal, pretože pracovné a domáce povinnosti ma dostávali do situácie, kedy som nejazdil k vode čakať na veľkého kapra, ale mať záber a neodísť s prázdnou. Taktiež som stále viac dohliadal na mladých, napríklad na Dana Nemca a skúmal vlastnú demoverziu lovu na pop upy. Pre ľahko dementného a konzervatívneho ,,jalcara´´ to z počiatku bolo scifi, ale nakoniec ma to pohltilo a tento štýl priniesol mnoho úspechov. Lov som volil, teda výšku guličky nad dnom, podľa výšky usadenín, prípadne rastlín na dne. Takže som používal naozaj veľké rozmedzie od 5cm do extrémnych (pre mňa) 1m na klasický nadväzec, nehovorím o špeciálnom love vo vodnom stĺpci v hlbokej vode, ale napríklad 0,7m umiestnená pop upka v hĺbke 1,8m v mieste, kde vegetácia rástla do 60cm. Bezchybnou pomôckou pre mňa bol Aquascope, ktorého použitie som odpozoroval  a Luděk s Danem mi ju zadovážili. Človek následne vidí svet pod hladinou úplne inak. Hlavne som musel prehodnotiť montážm, keď som si pri pohľade  z Aquascopu uvedomil, že mi montáž v podstate zapadne do nánosu aj 30cm. Vďaka aquascopu tiež vidíte či Vaše kŕmenie má vôbec zmysel, či ryby vôbec miesto navštívili alebo len kŕmite miesto, ktoré ostalo nedotknuté. U tohto druhu rybolovu som taktiež viac používal partikel. Nič výnimočného, klasická kukurica, pšenica, repka a tygrí orech, a keďže som nemal čas na dennú prípravu, spolu s deťmi Pavlíkom a Anetkou som v záhrade vyrobil ,,kotol na varenie partikla´´ a tak som vždy mohol pripraviť väčšie množstvo a uchoval len vo vode. Prechovávanie som vyriešil spôsobom, že uvarený partikel som zalial niektorým z boostrov, napríklad: Ananás banán, Red fish fruit alebo Kaprovým posilovačom, premiešal a po vychladnutí zalial vodou 5cm nad povrch zmesy a nechal zavrené vekom aj niekoľko týždňov. 

 

 

Vďaka Ešpiho ,,kuchárskeho´´ umu mám v našich výrobkoch, teda potápavým aj plávajúcim boilies úplnú dôveru a kombinoval som v priebehu roku niekoľko základných a mnou osvedčených produktov: Lake Wizard, Red Fish Fruit, GLM Kril s pop upkami najmä Reflex Magic Maple, Banana Cream a klasický Banana. Na záver roka ma oslovila rada Carp Canadies a to výrobok bielej farby Sweet Cream. Celým rokom sa prelínala Konopásková zmes a to ako verzia letnej, tak aj zimnej, micro Konopáskové pelety do PVA a klasické Konopáskové pelety 17mm. Myslím si, že pri love je zásadná hlavne dôvera. Doba, kedy som mal v krabici viac druhov boilies a až pri vode som začal premýšlať, čo zrovna dám na háčik je už dávno preč. Väčšinou som vychádzal s jedným druhom v jednej nádobe a s dvoma krabičkami pop up.

 

 

Asi najlepšou a pre mňa najžhavejšou akciou bol týždenný lov na extrémne zarastenej opustenej vode, kde som 6 dní márne skúšal možné aj nemožné, snahu a drinu mi kompenzovala príroda, pretože som sa trafil do obdobia, kedy hniezda čajok boli plné malými čajkami, zachytil som a monitoroval ich liahnutie. Šesť nekonečných dní plných snahy a posledný podvečer, kedy sa mi pri obrovskej búrke, ktorá prišla cez kopec predo mnou, bez váhania a rýchlo udrela a zamotala mi skoro až neuveriteľne vlasce do utrhaných trstín. Nemal som už silu ani chuť všetko rozmotať a oživiť. Až potom, ako ma chalani, čo mi pomáhali na tejto ťažkej výprave ukecali, že to ešte naposledy dáme dohromady, z posledných síl som tak urobil. Tesne pred zatmením potom prišiel toľko očakávaný záber a ja som hodinu zdolával kapra, ktorý sa neustále zamotával v ďalších a ďalších prekážok vo vode. Zdolal som ho v podstate len na vlasec,  pretože očkami prútu vlasec obalený rastlinami vôbec neprechádzal. Pripomenul som si tak svoju mladosť, kedy som s vlascom okolo prsta chodil loviť  ostriežov.

 

 

Ako som už písal, rýb som ulovil obrovské množstvo a nie len kaprov, ale niektoré z nich sú pre mňa v historickej súvislosti ohromne cenné... Napríklad kapor, ktorého zdolanie som opísal, tak aj holandský lysec, ktorý ma donútil ku kúpeľu a taktiež lysec z našej srdcovky, ktorého som ulovil na výprave s najlepším kolegom, s ktorým príležitostne lovím. Megaúspechom je posunutie osobného svetového rekordu v ulovení 28 jalcov za 20 hodín lovu na rieke.

Vo firme Sportcarp to bola to dobrá sezóna, všetkým kolegom ďakujem za spoluprácu.


Pavel Bobrman Vohralík
Zdroj: Sportcarp

rok cennych rýb