Ktorá z kaprových rýb neochutnala zrnko kukurice? Kukurica patrila a stále patrí medzi najpoužívanejšie druhy návnad a nástrah a bezpochyby tomu nebude inak. Pre rybu je to veľmi kvalitný zdroj potravy s vysokým obsahom uhlohydrátom, preto sa na ňu dá nalákať ryba veľmi rýchlo a čo je najdôležitejšie, rybám aj chutí! Aj keď prím na trhu hrá jednoznačne boilies, rád sa vraciam k tejto návnade. Napríklad vo chvíľach, kedy mám náladu si zachytať na feeder, alebo len tak, aby som mal viac záberu. Kľudne aj od menších rýb, pretože rybárstvo je predovšetkým zábava a nemusíme vždy ísť len po tých najväčších rybách. Niekedy je potrebné sa pobaviť a to platí dvojnásobne, keď vyrazíte k vode s deťmi. Musí vidieť akciu za akciou!

Vždy, keď do vody vhodím hrsť dobre naloženej kukurice premýšľam ako najlepšie prezentovať svoju nástrahu medzi tisíckami ďalších zŕn na dne? Už pred tým som si pomáhal s umelými pomôckami, kedy som sa snažil kukuricu odľahčiť kúskom peny, aby ju ryba v kŕmnom koberci rýchlejšie našla. Alebo som zvolil inú farbu, čím som nástrahu odlíšil. V súčasnosti sa nám ponúkajú geniálne imitácie zrniek. Pravdou je, že ma z počiatku tento moderný prvok dnešného rybárstva trochu minul. Zo zvedavosti som si pred rokmi kúpil umelé boilies a kukuricu, aj keď hodnú chvíľu zostávali bez použitia. Až vtedy, keď som lovil na jazere, kde bol veľký problém s americkými sumčekmi a rakmi, som použil umelé nástrahy. Poznal som ich výhody a pochopil ich prednosti oproti prirodzeným nástrahám, vrátane umelej kukurice.

Jedna z najúčinnejších prezentácií nad kŕmnym kobercom z partikla – kombinácia plávajúcej kukurice s nadipovaným zrnkom mliečnej kukurice tvorí neutrálne nadľahčenú nástrahu, kedy háčik leží na dne a nástraha sa nadnáša.

Keď chytám s kukuricou, tak rád používam PVA pančuchy z jemnej sieťoviny. Tu musíme dávať pozor, aby nám kukurica nerozpustila PVA a pančucha sa neroztrhla. Preto doporučujem kukuricu čo najviac odkvapkať od vody, posoliť a následne naliať na ňu ľubovoľnú príchuť – tzv. booster, ktorý je upravený tak, že nerozpúšťa PVA. Takto vyrobené pančuchy môžete mať pripravené do zásoby.

Imitácie nástrah prešli značným vývojom a na trh sa dostali umelé nástrahy, ktoré takmer nerozoznáte od prirodzenej kukurice. Áno, až do detailov sú si podobné. Tí, ktorí riešia detaily a hranice úspechu a neúspechu sú o detailoch, si môžu zakúpiť imitácie zrniek, ktoré sú už od výroby aromatizované, a tak potláčajú jednu z najväčších nevýhod imitovaných nástrah, čo je ich neprirodzený ,,smrad´´. Samozrejme umelú kukuricu môžeme prebiť nejakou esenciou, ale aj tu existujú rozdiely medzi umelými nástrahami, keď po vhodení zrnka do niekedy dosť ostrých dipov sa nám začne materiál naleptávať, čo nie je ideálne a s niektorými to naopak nič nespraví a môžeme ich ľubovoľne prevoniavať. Výhodou umelej kukurice je, že pri jej použití na vlasci máme istotu, že nám ju ryby ,,nerozbijú´´, ako sa stáva u prirodzenej kukurici. Môžeme ju tak používať opakovane. Ďalšiu užitočnú vlastnosť môžeme očakávať v podobe, že má pomerné veľký vztlak, aby sme ju mohli použiť v kombinácii s prirodzenou kukuricou a stále bola nástraha nadľahčená,. To je veľmi dôležitý faktor, ktorý nám často rozhoduje o tom, či sa ryba dostane do tlamy alebo nie. Umelú kukuricu som sa naučil taktiež kombinovať s boilie, čo mi na niektorých vodách veľmi dobre fungovalo a viem, že aj mnohým ďalším rybárom.

Lukáš Krása

Zdroj: www.lkbaits.cz