Svoje prvé boilies som vyrobil pred viac ako 15 rokmi a odvtedy ich veru bolo niekoľko kíl. Keď sa pozriem späť do svojich poznámok s receptami musím sa usmievať, aké rozmanité prísady som použil. Určite som bol veľmi odvážny!

Dnes by som už toľko prísad určite nepoužil, nieže by boli škodlivé pre hotové boilies či pre ryby samotné, ale jednoducho to považujem za zbytočné. Dôvodom prečo každý začínajúci rybár používa priveľa ,,zbytočných´´ ingrediencií je ten, že ešte nevedia zmiešať tú správnu kombináciu.

Verím v tom, že by si každý mal zistiť čo u neho funguje dobre a čo nie a všetko skúsiť aspoň raz. Napríklad v minulosti som vyrobil nespočetné kilo pop-upov, pretože som dodal nesprávne množstvo kreviet (shrimpu) do mojich boilies. Dnes sa na tom môžem zasmiať, ale ako študent to bola veľká finančná rana!

Riešením je samozrejme aj kúpa hotových boilies v obchode. Dnes v 80% používam valcované trvanlivé boilies od Dynamite Baits vo veľkostiach 10 až 15mm, ale stále existujú situácie, keď k vode idem s vlastnoručne vyrobenými bolies.

Som fanúšikom boilies rôznych tvarov a veľkostí, pretože si tak kapor nezvykne na jednu veľkosť/hmotnosť boilie. Preto často kupujem alebo si vyrobím boilies valcovitého tvaru (dumbells) v spomenutých veľkostiach. Tak ryba ťažšie rozozná, že ktoré boilie je nástraha a ktoré sú voľné z kŕmenia.

Ďalšia situácia kedy vyrábam vlastné boilies je, keď lovím vo vode s veľkým množstvom bielej ryby a rakov. Vtedy robím vlastné extra stvrdené boilies s pridanou tvrdou textúrou. Dynamite Baits taktiež vyrába veľmi kvalitné tvrdené, tzv. hardened hookbait, ktoré taktiež Vám doporučujem vyskúšať.

Aby to bolo čo najjednoduchšie, zámerne vyberám základné zmesi výrobcov. Napríklad teraz vždy používam základnú zmes The Crave. Tie sú predávané s 50ml fľaškou v balení, ktorá obsahuje tekutý booster. Myslím si, že je to naozaj skvelé riešenie a chráni nás pred mnoho nepodarenými pokusmi po celé roky. Tieto základné mixy sú teraz dostupné v 1kg a 5kg verzii.

K výrobe základného boilies používaného ku kŕmeniu použijem 25ml z tekutej návnady, k nástrahám ktoré plánujem použiť pri háčiku zas použijem 50ml tekutej návnady (na kilogram). Pri výrobe základných bolies mi ostane 25ml tejto tekutej návnady, tú následne po zriedení s vodou používam ako dip.

A nakoniec 2 z mojich obľúbených receptov pre všetky situácie:

Valčekové (dumbells):

1kg The Crave základný mix

25ml The Crave Liquid

8% vaječný prášok

300ml vody z jazera

40ml CSL Liquid Dynamite Baits

0,5ml N-Butyric acid

Do vody s veľkou populáciou bielej ryby a rakov:

1kg The Crave základnej zmesi

25ml The Crave liquid

10% vaječný prášok

5% krvná múčka

330ml vody z jazera

40ml CSL Liquid Dynamite Baits

0,5ml N-Butyric acid

 

Autor: Jan Ulak

Zdroj: dynamitebaits.eu.com